Akad. mal. Daniel SZALAI

Daniel SZALAI Daniel SZALAI Daniel SZALAI Daniel SZALAI Daniel SZALAI Daniel SZALAI Daniel SZALAI

1979-1983
Stredná škola umeleckopriemyslová v Bratislave
odbor propagačná grafika
Gabriel Štrba akad.mal., Phdr. Jozef Dusík

1984
Západoslovenské tlačiarne pracovník v odbore reprodukčný grafik

1984-1990
Vysoká škola uměceckoprúmyslová v Prahe
odbor textilné výtvarníctvo, prof. Bohuslav Felcman akad.mal., prof. Bohdan Mrázek akad.mal., prof. Adéla Matasová akad.mal.

1990-1994
slobodné povolanie v odbore grafický a textilný design

1994-
Univerzita Konštantína filozofa v Nitre
pedagóg, odborný asistent

Venujem sa:
pedagogickej činnosti v predmetoch kresba maľba a textil, grafickému a textilnému designu, autorskej výstavnej činnosti.

Objektom môjho záujmu je práca s materiálom textilným a s hľadaním alternácií, kde je predpoklad využitia ich „charakterových“ vlastností. V snahe o vyjadrenie daných možností využívam škálu sila-slabosť, dokonalosť-rozpad... Materiály využívam v kontexte s témamy ľudskej existencie, t.j. sila-slabosť, moc-utrpenie, dokonalosť-poškodenie.
Z hľadiska konceptu staviam ucelenú sústavu s uzavretým posolstvom /Zóna, Archa/, alebo jednotlivé diela /Čierny-Biely, Faraón, Mosty, Bumerang/ Materiál dekonštruujem, rozkladám na vizuálne relevantné plochy bielych, tmavých miest a opätovne skladám do nového obrazu, ktorý má konceptuálny podtext. Rozložením motívu do priestoru ako vrstvený reliéf sa snažím o dosiahnutie plastickej hĺbky obrazu, ktorá potencuje duchovný odkaz. Vo všetkých prípadoch je podstatné priestorové radenie, využitie svetla ako vizuálnej modifikácie a premeny. V prístupe práce je podstané hľadanie a experiment.